Witamy             Pensjonat             Region             Galeria             Kontakt            
 

Region Gorców jest bardzo ciekawy i urozmaicony. Poniżej zamieściliśmy dla Państwa informacje o kilku atrakcjach znajdujących się w naszej okolicy.

Gorczański Park Narodowy
Obserwatorium astronomiczne
Kolej linowa Tobołów

 

Logo Gorczańskiego Parku Narodowego

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy obejmuje centralną i pólnocno-wschodnią część pasma Gorców (ok. 13% powierzchni całego pasma). Położony jest w południowej części kraju, w województwie małopolskim. Park utworzony został w 1981 roku na obszarze 5 908 ha. Początki ochrony przyrody na tym terenie sięgaja 1927 roku, kiedy to powstał w dobrach hr. Ludwika Wodzickiego z Poręby Wielkiej leśny rezerwat przyrody nazwany pózniej Rezerwatem Turbacz im. Wladyslawa Orkana.
Obecna powierzchnia parku wynosi 7 030 ha, z czego 6 591 ha to lasy. Ochroną ścisłą objęto 3 611 ha, w tym 3 596 ha lasów. Powierzchnia otuliny GPN obejmuje 16 647 ha.

W krajobrazie Gorców dominują łagodne kopulaste szczyty. Doliny rzeczne wcinają się ostro w masyw, przez co jego kształt przypomina rozróg z głównym punktem zwornikowym - szczytem Turbacza. Na ścieżkach Gorczańskiego Parku Narodowego Charakterystycznym elementem terenu sa wychodnie skał piaskowcowych występujace na pólnocnych stokach. Na terenie Parku znajduje się kilka niewielkich jaskiń szczelinowych. Podłoze geologiczne stanowią utwory fliszu karpackiego płaszczowiny magurskiej, na które składaja się zespoły piaskowcowo - zlepieńcowe (tworzące grzbiety) i łupkowo-piaskowcowe (w obniżeniach i przełęczach).


W granicach Parku znalazły się, z wyjątkiem Turbacza (1310 m n.p.m.), najwyższe szczyty Gorców: Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1279 m n.p.m.), Czoło Turbacza (1258 m n.p.m.) i Gorc Kamienicki (1228 m n.p.m.).


Więcej informacji znajdš Państwo na oficjalnej stronie Gorczańskiego Parku Narodowego.


wróć do góry

Obserwatorium Akademi Pedagogicznej w Krakowie na Suchorze

Obserwatorium astronomiczne na Suhorze

Obserwatorium astronomiczne na Suchorze (1000 m n.p.m.), leżące na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, jest najwyżej położonym obserwatorium astronomicznym w Polsce. Wlasność i placówka badawcza Katedry Astronomii Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Obserwatorium zbudowane zostało w 1987 roku. O wyborze lokalizacji zadecydowało położenie: dość duża odleglość od najbliższej miejscowości, brak w pobliżu zakładów przemysłowych, a jednocześnie otulina leśna Parku. Ma zatem czyste i nieoświetlone niebo. Teleskop na Suchorze

Obserwacje wykonywane są za pomocą 600 mm teleksopu firmy Carl Zeiss Jena o ogniskowej 2400 mm. Obserwatorium posiada kamerę CCD SBIG ST10XME. Od 1991 roku obserwatorium pracuje w systemie ogólnopolskiej sieci obserwatoriów, które w dokładnie określonej porze dokonują obserwacji tej samej gwiazdy. Są to głównie gwiazdy o dużych gęstościach, nazywane białymi karłami . W obrotowej kopule dachu jeden płat jest rozsuwany, umożliwiając bezpośrednią obserwację nieba. Obserwatorium położone w pobliżu szlaku z Koninek przez Tobolów (z wyciagiem krzesełkowym) na Turbacz, sporadycznie jest udostępniane zwiedzającym.


Więcej informacji znajdą Państwo stronie Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze


wróć do góryKolej linowa Tobołów

Zróżnicowane trasy, doskonale przygotowane stoki oraz cisza i spokój Gorczańskiego Parku Narodowego - oto najwieksze atuty stacji narciarskiej Ski-KONINKI, stolicy białego szaleństwa w Gorcach.

Wyciąg krzesełkowy na TobołówKolej Linowa Tobołów czynna jest dla rowerzystów oraz turystów w tygodniu od pon. do pt. od godziny 10:00 do godziny 15:00 (wjazdy i zjazdy o pełnych godzinach).

W soboty i niedziele wyciąg otwarty jest w godzinach od 9:00 do 18:00.

Kolej może być także uruchomiona o każdej możliwej porze (między godziną 9:00, a 16:00), po wcześniejszym zgłoszeniu minimum 8 osób pod nr tel. 18 33-17-580.

Dla rowerzystów kolej będzie uruchamiana o każdej porze dla grupy minimum trzech osób.

Do Państwa dyspozycji są:

 • wyciąg krzesełkowy (długość: 1200 m; przepustowość: 600 osób/godz)
 • 3 wyciagi orczykowe
 • 2200 m nartostrad o różnym stopniu trudności
 • dziesiątki kilometrów tras biegowych i rowerowych
 • wypożyczalnie sprzetu
 • wykwalifikowani instruktorzy
 • 2 bufety na stoku

Trasy zjazdowe i biegowe w całości wytyczone są na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

Nie tylko dzięki unikalnemu położeniu i panującemu tu mikroklimatowi zapewnione są doskonałe warunki do jazdy na nartach, ale także dzięki:

 • sztucznemu naśnieżaniu,
 • codziennemu ratrakowaniu tras,
 • przygotowywaniu tras biegowych przez skuter śnieżny,
 • oświetleniu stoku.

Każdego dnia, w bazie zlokalizowanej w górnej stacji wyciągu, nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy GOPR.


Informacje ze strony www.koninki.pl


wróc do góry

 


 
  Made by Biedronka                                                                                                                         © U Zapały 2013